добре дошли в моя уеб сайт

Хижи и заслони

Хижа "Беговица"

Хижи и заслони

     Хижа Беговица (Каменица) се намира в северния дял на Пирин планина. Разположена е на височина 1750 метра на границата на горския пояс на левия бряг на река Беговица. Хижата е построена през 1966 година от туристическото дружество "Еделвайс", гр. Сандански. Има електричество и водоснабдяване. Разполага с тоалетни, баня, кухня, пералня, ресторант. Капацитетът на хижата е 176 места. При нужда може да побере повече от 200 души.

Хижа "Безбог"

Хижи и заслони

     Хижа "Безбог" е най-новата и модерна хижа в Пирин, една от трите разположени на Полежанското странично било. Тя е разположена в подножието на връх Безбог край Безбожкото езеро на височина 2236 м.

Първата хижа в района е построена през 1960 г. западно от езерото на склона на върха. Била е малка и старовремска, а и на много неподходящо място. През април 1971 г. лавина пада по улея на връх Безбог, в който се намира хижата и я разрушава. По-голямата част от строителния материал и обзавеждането се озовават в езерото. За щастие няма пострадали, тъй като хижарят е бил слязал в село Добринище. Още на следващата година започва строежът на нова хижа - 5-етажна, със санитарен възел на всеки етаж, малки и удобни стаи с по 3 и 4 легла, 2 апартамента, голяма столова. Тя вече не се намира на склоновете на върха, а северно от езерото на безопасно място. Строежът продължава близо 10 год., като почти всички строителни материали - тухли, пясък, цимент и желязо са пренесени на коне. По оценка на специалисти цялото строителство на х."Безбог" възлиза на 1 млн. лева.

В средата на 1980-те год. започва строителството на лифт, който свързва хижа "Гоце Делчев" и х. "Безбог". Той е построен за няколко години от поделение на тогавашните Строителни войски и официално е открит за експлоатация през август 1989 г. За времето си той е най-дълъг в България - близо 3500 м., като взема разстоянието между двете хижи за около 35 минути. Лифтът се движи всеки ден от 8:30 до 16:00 ч., стига атмосферните условия да не препястват работата му. С пускането на лифта се създава и най-дългата ски писта в България - над 4500 м.

От 2006 г. хижата се стопанисва от собствениците на хотел „Добринище“. Към 2009 г. хижата разполага с крило на вторият етаж с новоремонтирани стаи и апартаменти със собствени санитарни помещения. В хижата има ресторант и бар.

От хижа Безбог може да се стигне до: връх Безбог - 50 мин.; връх Полежан - 2 ч.; Попово езеро - 1,20 ч.; хижа Пирин - 6 ч.; хижа Демяница - 4,30 ч.; заслон Тевно езеро - 4 ч. Еднодневни преходи могат да се направят също до Кременски езера, връх Джангал и Стражите.

Хижа "Бъндерица"

Хижи и заслони
     Хижа Бъндерица е хижа в Северен Пирин, разположена на левия бряг на река Бъндерица на 1810 м надморска височина. Построена е през 1915 година по заповед на цар Фердинанд и тогава служителя в министерството на земеделието Костадин Байкушев като сушилня за семена от черна мура. След войната постройката е занемарена. През 1926 година хижата е отстъпена на ТД "Елтепе" - град Банско. През 1930 и 1931 година дружеството ремонтира и разширява хижата. През 80-те години е построена нова голяма сграда, с което общият капацитет на хижата става 230 легла. Намира се на 14 км от град Банско, до който води асфалтиран път. В непоследствена близост - на 300 метра югозападно по асфалтовото шосе - има пригодено място за палатъчен лагер.

Хижа "Вихрен"

Хижи и заслони

     Хижа "Вихрен" се намира в Пирин планина, на скален праг на левия бряг на река Бъндерица на 1950 м. н. в. Построена е през 1939-1941 г. от туристическото дружество в Банско и е наречена Елтепе (старото име на връх Вихрен). Наричана е също „Нова Бъндерица“. Преименувана е неофициално след 1942 г., когато много други обекти в планината сменят имената си със закон. Претърпява 2 разширения - през 1949 г. от ВИФ (сега Национална спортна академия) и през 1963 г. от БТС.

Стопанисва се от хотел Стражите в Банско.

Състои се от 2 масивни сгради, до които се стига по живописен асфалтов път от Банско (16 км). Допълнително на скалите над реката в източна посока са построени още 8 двуместни бунгала. Хижата има кухня, столова с 80-100 места, бюфет и външни тоалетни. Предлага възможност за баня. Има редовна автобусна връзка с града, а паркингът пред основната сграда може да събере до 30 автомобила. Хижата е електрифицирана чрез малък ВЕЦ, захранван от река Бъндерица. Стаите са с над 5 легла, на много места двуетажни.

Общо хижата предлага 120-130 легла и често е посещавана от екскурзионни групи. През 1980-те год., когато преживява своя разцвет, хижата е приемала средно по 23 000 туристи годишно и е била най-посещаваната хижа в Пирин. Поради това, че не е осъвременявана през последните години, е изместена от това място от хижа „Безбог“.

Тя е изходен туристически пункт за връх Вихрен, хижа Синаница, хижа Демяница, заслон Тевно езеро, хижа Яне Сандански, заслон Кончето и други.

Хижа "Гоце Делчев"

Хижи и заслони

     Хижа „Гоце Делчев“ се намира в Пирин планина. Носи името на апостола Гоце Делчев.

Разположена е на 10 км по асфалтово шосе южно от град Добринище в местността Логовето, на 1412 метра надморска височина. Представлява масивна двуетажна постройка с 4 стаи, салон, бюфет и кухня. Хижата е водоснабдена и електрифицирана, разполага с радиовръзка. Може да подслони до 150 души. Построена е през 1950 г. от туристическо дружество „Мангъртепе", с. Добринища. От хижа „Гоце Делчев“ до хижа „Безбог“ има прокарани ски писта и седалков лифт, работно време от 8:30 до 16:00.

Хижа "Демяница"

Хижи и заслони

     Хижа „Демяница“ се намира в Пирин планина.

Разположена е над слива на реките Василашка, Демяница (Валявица) и Газейска, на 1985 метра надморска височина. Представлява масивна двуетажна сграда с мансарден етаж и капацитет 175 места, 14 прилежащи бунгала с капацитет 42 места, общо - 217 места. В хижата има работещи ресторант и бюфет. В отделни постройки са разположени туристическа кухня, павилион, санитарен възел с баня и бойлер на твърдо гориво, тоалетна. Хижата разполага със собствен водноелектрически генератор и източник на прясна питейна вода.

Хижа „Демяница“ е построена от туристическо дружество "Елтепе", Банско на общинска земя, подарена на дружеството. Осветена и открита е на 21 август 1932 г. Изграждането е по план на архитектите Генчо Скордев и Елена Варакаджиева и е струвало 75 000 лева. Хижата е разширявана през 1954 и 1966 г. В момента се стопанисва от туристическо дружество "Вихрен", Банско, стопанин - Георги Гемков.

Хижа "Загаза"

Хижи и заслони

     Хижа Загаза се намира в северния дял на Пирин планина, на изток от село Влахи, южно от връх Албутин. Разположена е на 1390 метра надморска височина в местността Загаза (Загаза-чарк), на десния бряг на Мостишка (Загазка) река.

Това е най-новата туристичека хижа в Пирин планина. Доскоро сграда на горското стопанство, хижата е изцяло обновена през 2010 година. Представлява триетажна сграда с 14 стаи и капацитет 63 места. Има електричество и водоснабдяване. Разполага с вътрешни тоалетни, баня с топла вода, столова, лавка, външна беседка с барбекю.

Хижа "Малина"

Хижи и заслони

     „Малина“ е хижа в Среден Пирин, разположена в местността Долен калугер в подножието на Бойков връх на височина от 1674 метра. Хижата е електрифицирана и водоснабдена и разполага със 40 места в стаи с 2 и 3 легла. Стопанисва се от Туристическо дружество „Еделвайс“, гр. Сандански.

До хижата води 15 км път от с. Пирин. В началото пътят е асфалтиран, а последните 3 км се върви по горски път.

От тук започват няколко туристически маршрута до: хижа Попови ливади (5 часа и 30 минути), хижа Пирин (2 часа), седловината Тодорова поляна (2 часа), местността Горен калугер (20 минути).

Хижа "Пирин"

Хижи и заслони

     „Пирин“ е една от най-ниските хижи в Пирин, разположена в долината на Демиркапийската река на височина 1640 м. Построена е през 1934 г. и в началото се е наричала „Велебит“, по името на хърватската планина Велебит от масива на Динарските планини. По-късно е преименувана на „Трите реки“, по името на местността. От 1945 г. приема сегашното си име.

Хижата е триетажна масивна сграда, като на вторите 2 етажа се намират 12 стаи с 78 легла. Тя е електрифицирана и водоснабдена. Камионен път с дължина 18 км я свързва със с. Пирин, а пътека води до гр. Мелник (5-6 ч.), който се счита за изходен пункт.

От хижа „Пирин“ може да се стигне до връх Каменица и до всички върхове от главното било между Джано и Бойков връх, а най-близките хижи са: „Малина“ (2 ч.), „Тевно езеро“ (2,30 ч.), „Беговица“ (5 ч.), „Безбог“ (5,30 ч.), „Демяница“ (6 ч.), „Попови ливади“ (6 часа).

Хижа "Попови ливади"

Хижи и заслони

     „Попови ливади“ е хижа в Среден Пирин, разположена в местността Попови ливади (Папаз чаир) на височина от 1412 метра.

Построена е през 1964 година и се стопанисва от Туристическо дружество "Момини двори", град Гоце Делчев. Хижата разполага с 50 легла. Тя е електрифицирана и водоснабдена. Асфалтов път с дължина 16 км я свързва с град Гоце Делчев и със село Катунци.

Хижа "Предел"

Хижи и заслони

     „Предел“ е хижа, разположена в местността Предел в Северен Пирин, на височина от 1050 метра.

Представлява масивна едноетажна сграда със стаи с по 2 и 3 легла, собствени санитарни възли и бани. Капацитетът на хижата е 30 места, водоснабдена и елекрифицирана. Има туристическа кухня, столова и централно отопление.

Изходни пунктове са гр. Разлог - 12 км, и гр. Симитли - 25 км. Стопанисва се от Туристическо дружетво "Планинец", Симитли. Съседни хижи: хижа „Яворов“- 5,5 часа, хижа „Чакалица“ - 4 часа и хижа „Македония“ - 7,5 часа.


Хижа "Синаница"

Хижи и заслони

     Хижа Синаница се намира в северния дял на Пирин планина.

Разположена е на северния бряг на Синанишкото езеро, в непосредствена близост до връх Синаница. Хижата представлява масивна двуетажна постройка. На първия етаж е разположена просторна столова с кухня, има складови помещения и спално помещение за домакина. На втория етаж са обособени спалните помещения за туристи, като хижата може да приюти до 50 души. През летния сезон пред хижата се открива палатков лагер. Водоснабдена е и електрифицирана от генератор. Санитарните помещения са външни. През зимния сезон в хижата няма поддържащ персонал.

Хижа Синаница е построена през 1975-1977 г. от Туристическо дружество на гара Пирин - днешния град Кресна.

Хижа "Яворов"

Хижи и заслони

     Хижа „Яворов“ се намира в Пирин планина. Разположена е на западния склон в циркуса Разложки суходол, в местността Суходолските Поляни, на 1740 метра надморска височина.

Представлява масивна двуетажна сграда с капацитет 70 места. Санитарните възли и баните са общи за етажа, част от стаите имат собствени такива. Хижата е електрифицирана и водоснабдена, с общо вътрешно отопление. На първия етаж има ресторант, бюфет и лавка.

В непосредствена близост до новата сграда е разположена старата сграда на хижа Яворов - двуетажна постройка с капацитет 27 места, електрифицирана, водоснабдена, с външни санитарни помещения и кухня.

Старата хижа Яворов е построена през 1933 г. от туристическо дружество "Пиринъ", гр. Разлог под името хижа "Поляните". Изграждането на хижата е струвало 26 300 лева, събрани от общински, дружествени и частни дарения. Новата сграда е построена през 1981 г.

Хижа "Яне Сандански"

Хижи и заслони

     Хижа „Яне Сандански“ се намира в северния дял на Пирин планина. Разположена е на височина 1230 метра в местността Попина лъка, в близост до река Башлийца, между водослива на Башлийца и реките Сърчалийца и Беговица. Хижа Яне Сандански е най-ниско разположената хижа в Пирин планина.

Старата хижа е двуетажна сграда, построена през 1931 г. от туристическото дружество "Елин връх", гр. Свети Врач. За кратко е носила името на местността Попина лъка, а през 1932 година е преименувана на хижа "Елин връх". За изграждането и са били похарчени 150 000 лева дружествени пари. След 1977 г. в непосредствена близост до старата хижа е построена нова масивна триетажна сграда. Хижата е електрифицирана и водоснабдена, разполага със санитарни възли. Капацитетът и е 70 места.

Заслон "Ел тепе"

Хижи и заслони
     Заслон „Ел тепе“ (известен още като „Казана“) е малък заслон в Пирин планина. Разположен е на 2445 метра надморска височина върху морена в средата на циркус Голям Казан, в близост до постоянния снежник под северната стена на връх Вихрен.

Построен е от БАН през 1957 г. Използван е като укритие при изучаването на постоянния снежник в циркуса. Площта му е 4 м2, с дървена облицовка върху металната конструкция, има гръмоотвод. В заслона няма персонал, може да приюти до 4-5 души. Препоръчва се ползването да става само в извънредни случаи. Заслонът се поддържа от Туристическо дружество "Ел тепе", Банско.


Заслон "Кончето"

Хижи и заслони

     „Кончето“ е алпийски заслон в Пирин планина, България, на 500 м (15 мин) югоизточно от връх Баюви дупки (2820 м), по главното било. Надморската височина е 2760 м.

Представлява дървена барака с двойни стени, с единствено вътрешно помещение. Цялата конструкция е осигурена против лошо време със стоманени струни към скалите. В заслона има 4 двойни и 2 единични дървени нара и при необходимост в него могат да преспят до 10-15 души. Няма водоснабдяване и електрификация, няма санитарни помещения, в заслона има одеяла. Затова и ползването му за преспиване се препоръчва само при крайна необходимост.

Заслон "Спано поле"

Хижи и заслони

     Заслон „Спано поле“ се намира в северния дял на Пирин планина. Разположен е на височина 2055 метра под югозападните склонове на връх Башлийски чукар, в южните части на циркуса Малко Спано поле.

Представлява група от 10 двуместни бунгала, туристическа столова с кухня и външна лятна столова. Покривите на бунгалата са метални, с големи бели точки на червен фон, поради което заслонът е наричан "Гъбките". През лятото до заслона има палатки с допълнителен капацитет 10-12 места. Тоалетните са външни, има питейна вода, електроснабдяването е от собствена ВЕЦ.

Заслон "Тевно езеро"

Хижи и заслони

     Заслон „Тевно езеро“ се намира в Пирин планина, на източния бряг на Тевното езеро в циркуса Белемето, на 2512 м. нм. в.

Заслонът е проектиран от планинаря и строител на хижи Петър Пъцков. Построен е от ЦС на БТС през 1972 г.

Представлява двуетажна постройка със столова на първия етаж и общо спално помещение с нарове с капацитет 30 места на втория етаж. В задната част на заслона са изградени 3 допълнителни помещения (бунгала) с общ капацитет от около 25 места на нарове. Възможно е пренощуване в общото помещение на около 15 души. В заслона се предлагат топла храна и напитки. Електрифициран е чрез собствен генератор, питейната вода е от извор над заслона, водата за санитарни нужди се взима от езерото. Тоалетната е външна.

В края на 2008 г. започва изграждане на допълнителни помещения към заслона, като се очаква капацитетът му да се удвои.

В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.